Trampki

45To bardzo proste pytanie ma w sobie naukowe wyjaśnienie. Sprawą oczywistą jest, że nogi posiadają gruczoły wydzielające pot o przykrym zapachu. Przy czym nie jest on tak nieznośny w butach codziennego użytku z tego względu, że używamy ich do normalnego trybu pracy. Trampki natomiast nie dość, że są wykonane z materiałów nieprzepuszczających pot oraz zapachy, w dodatku używane są do wykonywania sportowych osiągnięć. Każda taka sesja wytwarza miliardy bakterii, które w trampkach znajdują swój azyl. Pomnożone takie sesje dają efekt właśnie tak mocnego ostrego zapachu. Noszenie za każdym razem czystych skarpetek niewiele pomaga z tego względu, że „skażony” trampek jest już tak scalony z seriami bakterii, że teren w środku należy do nich, a nie czystych skarpet. To one ulegają tamtejszej atmosferze, nie odwrotnie. Zalecane jest zatem pranie trampek po każdym użyciu, ale wiadomo, że nikt tego nie robi z tego względu, że po to one są – by były ciągle gotowe, śmierdzące, ale zwarte i gotowe. Krótka odpowiedź brzmi: tak. Mogą zamarzać. W odpowiednich warunkach, czyli przy stosunkowo niskiej temperaturze wszystko jest w stanie zamarznąć. Wodospad ma to do siebie, że niesie zawsze ze sobą dość okruchów skalnych, by jeszcze przyspieszyć proces zamarzania. Dzięki nim woda ochładza się jeszcze bardziej, a wokół nich tworzą się kruche, bardzo cienkie warstwy lodu. Wodospady zamarzają podobnie jak i rzeki, czyli od brzegów aż do środka. Dzieje się to oczywiście dużo wolniej niż w przypadku normalnej rzeki, ale w efekcie, prędzej czy później każde źródło wody może zamarznąć – potrzebna jest do tego tylko odpowiednia temperatura. Podczas procesu zamarzania powstają małe sople przy krawędzi, które z czasem zwiększają się do wielkich rozmiarów. Jednak w warunkach panujące na naszej planecie jest to raczej niemożliwe – na przykład sama Niagara zamarzała kiedyś, ale nigdy nie udało jej się tego do końca, główny nurt rzeki zawsze brnął w swoją stronę. Tak się dzieje dlatego, że przepływa przez niego zbyt wiele wody, by mogła ona zamarznąć w normalnych środowiskach.

Czasy

46W języku polskim możemy wyróżnić zaledwie trzy czasy, z tego względu dla wielu niepojętym jest, iż jakikolwiek język może mieć ich aż szesnaście. Początkowo rzeczywiście jest to dość niezrozumiałe, jednak z biegiem czasu okazuje się, iż ów język nie jest aż tak absurdalny. Nie wszystkich czasów używamy bowiem na co dzień, a to czy korzystamy jedynie z czasów prostych, czy wplatamy w nasze wypowiedzi czasy bardziej złożone zależy tylko od naszej woli i umiejętności. Żeby opowiedzieć komuś o naszych zainteresowaniach, pogodzie czy streścić przeczytaną książkę wystarczy znajomość Present Simple. Jeśli jednak wolimy bardziej kwieciste i złożone wypowiedzi przydatne mogą okazać się również inne czasy. W opowieść o naszych doświadczeniach zawsze warto wpleść również inne czasy. Warto przy tym zauważyć, iż nazwa każdego czasu bezpośrednio wskazuje nam, jakich struktur gramatycznych będziemy używać. Na przykład, jeśli w nazwie widnieje słowo „Continuous” możemy być pewni, iż trzeba będzie dodać partykułę „-ing” do czasownika głównego. Ile to razy narzekaliśmy na polskie tłumaczenia? Czasami warto byłoby zatem obejrzeć film w oryginalnej wersji językowej. Niestety barierą nie do przeskoczenia zdaje się być nasza nieznajomość języka. Niestety nawet osoby, które dość dobrze znają język nie są w stanie znaleźć w sobie tyle samozaparcia by przez półtorej godziny skupić się na aktorskich kwestiach i skrupulatnie wszystko sobie tłumaczyć. Poza tym język, którym posługują się aktorzy często różni się od literackich niemal zwrotów znanych nam z podręczników. Nie wspominając już o filmach, w których akcja toczy się w więzieniu czy uboższych dzielnicach. W każdym społeczeństwie istnieją bowiem utarte zwroty, których nie znajdziemy na kartach naszych książek. Tak samo, jak ludzie uczący się polskiego, nie będą w stanie pojąć wielu naszych skrótów czy zwrotów potocznych. Nie należy się jednak poddawać. Im więcej mamy bowiem styczności z językiem, tym lepiej rozumiemy kolejne wypowiedzi. Warto zatem oglądać filmy po angielsku nie tylko ze względu na to, że polscy tłumacze nie zawsze spisują się na medal, ale również, a może przede wszystkim po to, by wyrobić w sobie zdolność do wyłapywania poszczególnych słów i szybkiego przekładania obcych zwrotów na język ojczysty.

Impresjonizm

40W malarstwie najpopularniejszym kierunkiem podczas panowania modernizmu w literaturze i sztuce był impresjonizm. Zakończyła się epoka kopiowania elementów technologicznych czy elementów kopiowania z innych dziel. Zapoczątkowali oni epokę akademizmu, wyszli w plener i zaczęli malować typowe elementy natury i krajobrazu, który był najważniejszym elementem obrazów impresjonistycznych. Do samej kompozycji używali także niespotykanych zabiegów, które sprawiały, ze ich dzieła były jeszcze bardziej atrakcyjne, a wszelkiego rodzaju faktury były robione za pomocą barwnych plam. Unikano pociągnięć pędzlem, typowych dla większości obrazów na świecie, lecz zamieniono je barwnymi plamami, co często powodowało, ze obrazy wydawały się być niestaranne i zniechęcały wielu odbiorców. Dopiero, gdy zauważono, ze wszystkie obrazy były wykonywane w jednakowym sposobie przestano się przejmować faktura obrazów i zaczęto dostrzegać prawdziwe piękno obrazów modernistycznych, a twórców impresjonizmu zaczęto uważać, za jednych z najdoskonalszych w dziejach malarstwa. Nazwa modernizm odnosi się do wszystkiego co działo się w tamtym okresie w Europie, w Polsce konkretnie była to Młoda Polska. Równomierne zaczęły się wtedy rozwijać wszystkie rodzaje sztuki, co wbrew pozorom było bardzo ważne dla rozwoju modernizmu. Rozwijała się w literaturze zarówno liryka, epika i dramat, co świadczyło o tym, ze osoby żyjące w modernizmie, a przede wszystkim twórcy byli bardzo zainteresowani synteza sztuki. Sama synteza sztuki w literaturze polegała na tym, ze przy pisaniu wszelkiego rodzaju utworów wykorzystywano także wpływy malarstwa i muzyki, co bardzo dobrze wpływało na wiersze w takim sensie, ze były one plenniejsze, o stonowanej tematyce, łatwiej się je czytało. Termin syntezy sztuki wywodzi się od słynnego publicysty Ryszarda Wagnera, który był jednym z pierwszych promotorów łączenia rożnych rodzajów sztuki, mimo ze była to epoka stosunkowo bardzo pozna co nie przeszkodziło jej w kształtowaniu nowych trendów. Jest to epoka wielu prądów artystycznym poczynając od symbolizmu do impresjonizmu.

Bohema

39Modernizm wprowadził w myślenie ludzi bardzo wiele nowego, a co za tym idzie zupełnie zmienił się obraz człowieka po wejściu w Zycie filozofii modernizmu. Bohema była także nazywana zjawiskiem cyganerii artystycznej. Ich głównym miejscem pobytu jest słynna Jama Michalikowa znajdująca się w Krakowie. Zbierali się tam ludzie wykonujący najróżniejsze zawody, nie należeli oni do ludzi bogatych, jednak aby wejść na spotkania bohemy należało prezentować charakterystyczny wgląd i zachowanie. Wyglądali oni na bardzo zaniedbanych, co było spowodowane zjawiskiem ludomanii czyli powierzchownego zainteresowania warstwa chłopska i staraniem się za wszelka cenę upozorować wygładem i zachowanie na przedstawicieli warwy chłopskiej. Głównym tematem wszelkich obrazów i utworów modernistycznych byli chłopi z podkrakowskich wsi, którzy reprezentowali sobą typowa klasę chłopska. Inteligenci przychodzący do Jamy Michalikowej słynęli z bardzo bladych twarzy, a alkohol lal się tam strumieniami, co było z pewnością bardzo znamiennie w skutkach. Dekadentyzm był filozofia życia ludzi modernizmu, kształtował on ich poglądy oprócz tak znamiennej w tamtym okresie ludomanii. Każdy żyjące w okresie modernizmu przejmował się bardzo faktem, ze modernizm był epoka znajdująca się w okresie czasowym na granicy wieków. Budziło to rożnego rodzaju przeczucia katastroficzne i nie pozwalało spokojnie egzystować ludziom związanym z filozofia modernizmu. Był to pewnego rodzaju ból z powodu świata, który spowodowany był wejściem w nowy okres życia modernistów. Okres ten był przepełniony przede wszystkim rożnego rodzaju odkryciami technologicznymi takimi jak rentgen oraz bardzo duża liczba podroży odkrywczych, które także przerażały ludzi. Panowały wety także wszelkiego rodzaju zarazy, które przerażały ludzi, gdyż nie byli jeszcze oni zaopatrzeni w odpowiednie lekarstwa, a samo leczenie nie odbywało się jeszcze w tak nowoczesnych warunkach, jakie mamy do dyspozycji obecnie. Dekadentyzm był wpisany w Zycie ludzi średniowiecza i w pewnym stopniu ograniczał ich ogromne możliwości.